anaskafi

Μια ξενάγηση στην ανασκαφή των Αιγών

Την Τρίτη, 25 Οκτωβρίου 2022, είχαμε τη χαρά να συμμετέχουμε σε μια ξεχωριστή περιήγηση στις ανασκαφές της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας που βρίσκονται σε εξέλιξη στις Αιγές και να ξεναγηθούμε  στο αρχαιολογικό πάρκο της Βασιλικής Ταφικής Συστάδας των Τημενιδών, από την αρχαιολόγο κ. Εύα Κοντογουλίδου.

Μάθαμε για τη δουλειά του αρχαιολόγου και είδαμε πώς γίνεται μια ανασκαφή που είναι μια διαρκής διαδικασία στο χώρο που ζουν τα παιδιά του σχολείου μας. Είδαμε πώς ξεκινάει και πώς εξελίσσεται, ποιοι συμμετέχουν και τι μπορεί να βρουν στον αρχαιολογικό χώρο των Αιγών. Το σχολείο μας παρέδωσε στην κ. Κοντογουλίδου ένα τμήμα χεριού μαρμάρινου αγάλματος που βρέθηκε στην περιοχή. Ήταν μια όμορφη εμπειρία για όλους μας. Η δράση  πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Αρχαιολογίας.

anaktoro xartis
paradosi xeriou xeri_agalmatos.jpg